Loona dance je prožitkový taneční koncept. Lze ho také nazvat tancem lůna, Luny a Chrámovým tancem.

Vznikl v r. 2011 taneční praxí Lucie Kupcové. Inspirací jí byl nejvíce tanec orientální, africký, transovní, intuitivní, tanec rodiček podle Tamary Melissy, práce s pánevním dnem Renaty Sahani a učení u Marie Madeiry.

V Loona dance se setkáváme s tanečními prvky orientu, Afriky, Egypta, Havaje, taneční terapie primitivní exprese a pravohemisférového/šamanského tance, tance se živly.

Tímto tanečním konceptem posilujeme a zvědomujeme rovinu fyzickou, energetickou a uvolňujeme či harmonizujeme rovinu emoční / duševní.

Rovina fyzická:

Aktivuje/oživuje a uvolňuje/posiluje celou pánevní oblast a pánevní dno, prokrvuje svalstvo pánevního dna, zaktivní a probudí ke spolupráci.

Při tanci dochází k jemné masáži ženských orgánů, zprůchodňuje přívod krve, hormonů, prokrvuje, zahřívá a okysličuje. Upravuje také zažívání a peristaltiku střev.

Zpevňuje nohy a celkově zlepšuje držení těla a jeho pružnost. Podporuje cirkulaci lymfy a žensky formuje postavu.

Spirálovité a jiné pohyby pánevní oblasti zlepšují bolesti kyčlí, bederní a křížové oblasti.

Zmírňuje a výrazně zlepšuje gynekologické a menstruační potíže (např. při bolestech, nepravidelnosti). Může vést k intenzivnějšímu prožívání sexuálního života, ke snížení problémům s otěhotněním (působí na psychiku ženy, snižuje stres).

Rovina energetická a emoční:

Celým konceptem se prolíná taneční energetická vlna lunárního cyklu, tj. Panna, Matka, Čarodějka a Vědma – kvality, které v sobě každá žena má. Je cyklický. Rozvíjí vědomě ženství, jeho kvality, ve světle i stínu, a lze ho prožít ve všech podobách – dynamice, vábení, jemnosti, hravosti, křehkosti, podpoře, smyslnosti, vznešenosti, divokosti kreativitě, síle, soucitu a sounáležitosti. Pomáhá nám tak si uvědomit a rozlišit v sobě své ženské a mužské stránky a nastolit rovnováhu. Pomáhá rozvíjet sebelásku ve třech jejích pilířích tj. sebe – vědomí, sedůvěru a sebeúctu.

Také uvolňuje z buněčné paměti potlačené emoce, bloky do vědomí, aby mohly definitivně odejít a díky živé pánevní oblasti přináší radost, sílu, energii, odvahu, vitalitu. Čistí mysl a srdce. Uzemňuje, posiluje či harmonizuje 1. a 2. čakru, což pomáhá v případě pocitů strachu.

LD rozvíjí pravou hemisféru:

LD není o technice, složitých pohybech ani choreografii, kterou je třeba se učit, kdy pozornost je zaměřená na to, co je venku, kdy přemýšlíme nebo hodnotíme. V tuto chvíli pracuje levá hemisféra, kterou používáme denně – např. při plánování, myšlení, rozlišování, hodnocení, organizování, analyzování, kontrole, apod.

LD je především meditace, relaxace v pohybu, tanci. Učí nás zvnitřnění, posiluje kontakt se sebe samou, je o mono pohybech, kdy se naopak soustředíme na to, co se děje uvnitř nás, na procítění energií a kontakt s vnitřním světem. Tyto pohyby pomáhají rozvíjet pravou hemisféru, která je o prožitku, pocitech, vnímání, intuici, obrazech, kreativitě.

Toto nám pomáhá přivést obě hemisféry do rovnováhy.

Pro více informací navštivte web www.loonadance.cz

Tento text je převzat z výukových skript autorky Lucie Kupcové a nelze ho šířit bez jejího souhlasu.